Find your local Labour candidates

Total result 632

Alistair  Strathern

Sitting MP

Alistair Strathern

Hitchin

Abena Oppong-Asare

Sitting MP

Abena Oppong-Asare

Erith and Thamesmead

Abtisam Mohamed

Abtisam Mohamed

Sheffield Central

Adam Jogee

Adam Jogee

Newcastle-under-Lyme

Dr Adam Thompson

Dr Adam Thompson

Erewash

Alan Campbell

Sitting MP

Alan Campbell

Tynemouth

Alan Gemmell

Alan Gemmell

Central Ayrshire

Alan Strickland

Alan Strickland

Newton Aycliffe and Spennymoor

Alex Aitken

Alex Aitken

Birmingham Northfield

Alex Baker

Alex Baker

Aldershot

Alex Ballinger

Alex Ballinger

Halesowen

Dr Alex Bulat

Dr Alex Bulat

Huntingdon

Alex Davies-Jones

Sitting MP

Alex Davies-Jones

Pontypridd

Alex Diner

Alex Diner

Harwich and North Essex

Alex Just

Alex Just

Farnham and Bordon

Alex McIntyre

Alex McIntyre

Gloucester

Alex Norris

Sitting MP

Alex Norris

Nottingham North and Kimberley

Alex Sobel

Sitting MP

Alex Sobel

Leeds Central and Headingley

Ms Alex Sufit

Ms Alex Sufit

South West Hertfordshire

Ms Alice Macdonald

Ms Alice Macdonald

Norwich North

Alison Hume

Alison Hume

Scarborough and Whitby

Alison McGovern

Sitting MP

Alison McGovern

Birkenhead

Alison Taylor

Alison Taylor

Paisley and Renfrewshire North

Dr Allison Gardner

Dr Allison Gardner

Stoke-on-Trent South

Amanda Martin

Amanda Martin

Portsmouth North

Andrew Cooper

Andrew Cooper

Mid Cheshire

Andrew Gwynne

Sitting MP

Andrew Gwynne

Gorton and Denton

Andrew Lewin

Andrew Lewin

Welwyn Hatfield

Andrew Pakes

Andrew Pakes

Peterborough

Andrew Ranger

Andrew Ranger

Wrexham

Andrew Western

Sitting MP

Andrew Western

Stretford and Urmston

Andy Fitchet

Andy Fitchet

North West Hampshire

Andy Macnae

Andy Macnae

Rossendale and Darwen

Andy Slaughter

Sitting MP

Andy Slaughter

Hammersmith and Chiswick

Angela Eagle

Sitting MP

Angela Eagle

Wallasey

Angela Rayner

Sitting MP

Angela Rayner

Ashton-under-Lyne

Dr Anna Dixon MBE

Dr Anna Dixon MBE

Shipley

Anna Gelderd

Anna Gelderd

South East Cornwall

Anna Mainwaring

Anna Mainwaring

North Cotswolds

Anna McMorrin

Sitting MP

Anna McMorrin

Cardiff North

Anna Turley

Anna Turley

Redcar

Anneliese Dodds

Sitting MP

Anneliese Dodds

Oxford East

Apsana Begum

Sitting MP

Apsana Begum

Poplar and Limehouse

Ashley Dalton

Sitting MP

Ashley Dalton

West Lancashire

Barbara Keeley

Sitting MP

Barbara Keeley

Worsley and Eccles

Barry Gardiner

Sitting MP

Barry Gardiner

Brent West

Bayo Alaba

Bayo Alaba

Southend East and Rochford

Beccy Cooper

Beccy Cooper

Worthing West

Becky Gittins

Becky Gittins

Clwyd East

Bell Ribeiro-Addy

Sitting MP

Bell Ribeiro-Addy

Clapham and Brixton Hill

Ben Coleman

Ben Coleman

Chelsea and Fulham

Ben Cox

Ben Cox

East Grinstead and Uckfield

Ben Hartley

Ben Hartley

Altrincham and Sale West

Ben Taylor

Ben Taylor

Croydon South

Bill Esterson

Sitting MP

Bill Esterson

Sefton Central

Bridget Phillipson

Sitting MP

Bridget Phillipson

Houghton and Sunderland South

Caitlin Stott

Caitlin Stott

Berwickshire, Roxburgh and Selkirk

Callum  Anderson

Callum Anderson

Buckingham and Bletchley

Candice Johnson-Cole

Candice Johnson-Cole

Mid Dorset and North Poole

Carissma Griffiths

Carissma Griffiths

Mid Buckinghamshire

Cat Eccles

Cat Eccles

Stourbridge

Cat Smith

Sitting MP

Cat Smith

Lancaster and Wyre

Catherine Atkinson

Catherine Atkinson

Derby North

Catherine Deakin

Catherine Deakin

Broxbourne

Catherine Fookes

Catherine Fookes

Monmouthshire

Catherine McKinnell

Sitting MP

Catherine McKinnell

Newcastle upon Tyne North

Catherine West

Sitting MP

Catherine West

Hornsey and Friern Barnet

Charlotte Nichols

Sitting MP

Charlotte Nichols

Warrington North

Cheryl-Ann Cruickshank

Cheryl-Ann Cruickshank

Arbroath and Broughty Ferry

Chi Onwurah

Sitting MP

Chi Onwurah

Newcastle upon Tyne Central and West

Sir Chris Bryant

Sitting MP

Sir Chris Bryant

Rhondda and Ogmore

Chris Curtis

Chris Curtis

Milton Keynes North

Chris Elmore

Sitting MP

Chris Elmore

Bridgend

Chris Evans

Sitting MP

Chris Evans

Caerphilly

Chris McDonald

Chris McDonald

Stockton North

Chris Philipsborn

Chris Philipsborn

Arundel and South Downs

Chris Vince

Chris Vince

Harlow

Chris Webb

Sitting MP

Chris Webb

Blackpool South

Christian Wakeford

Sitting MP

Christian Wakeford

Bury South

Christie Lambert

Christie Lambert

Romsey and Southampton North

Christopher Murray

Christopher Murray

Edinburgh East and Musselburgh

Claire Hazelgrove

Claire Hazelgrove

Filton and Bradley Stoke

Claire Hughes

Claire Hughes

Bangor Aberconwy

Claire Vibert

Claire Vibert

Hazel Grove

Clare Walsh

Clare Walsh

Bognor Regis and Littlehampton

Clive Betts

Sitting MP

Clive Betts

Sheffield South East

Clive Efford

Sitting MP

Clive Efford

Eltham and Chislehurst

Clive Lewis

Sitting MP

Clive Lewis

Norwich South

Connor Naismith

Connor Naismith

Crewe and Nantwich

Conor Savage

Conor Savage

Orkney and Shetland

Damien Egan

Sitting MP

Damien Egan

Bristol North East

Damola Animashaun

Damola Animashaun

Tewkesbury

Dan Aldridge

Dan Aldridge

Weston-super-Mare

Dan Carden

Sitting MP

Dan Carden

Liverpool Walton

Dan Jarvis

Sitting MP

Dan Jarvis

Barnsley North

Dan Tomlinson

Dan Tomlinson

Chipping Barnet

Daniel Coleman

Daniel Coleman

Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale

Daniel Shearer

Daniel Shearer

Eastleigh

Daniel Zeichner

Sitting MP

Daniel Zeichner

Cambridge

Danny Beales

Danny Beales

Uxbridge and South Ruislip

Danny Sweeney

Danny Sweeney

Lewes

Darren Jones

Sitting MP

Darren Jones

Bristol North West

Dr Darren Paffey

Dr Darren Paffey

Southampton Itchen

Darren Rodwell

Darren Rodwell

Barking

Dave Rowntree

Dave Rowntree

Mid Sussex

David Baines

David Baines

St Helens North

David Lammy

Sitting MP

David Lammy

Tottenham

David Pinto-Duschinsky

David Pinto-Duschinsky

Hendon

David Taylor

David Taylor

Hemel Hempstead

David Williams

David Williams

Stoke-on-Trent North

Dawn Butler

Sitting MP

Dawn Butler

Brent East

Debbie Abrahams

Sitting MP

Debbie Abrahams

Oldham East and Saddleworth

Denise Scott-Mcdonald

Denise Scott-Mcdonald

Sevenoaks

Derek Twigg

Sitting MP

Derek Twigg

Widnes and Halewood

Devina Paul

Devina Paul

Hamble Valley

Dame Diana Johnson

Sitting MP

Dame Diana Johnson

Kingston upon Hull North and Cottingham

Dipesh Patel

Dipesh Patel

Sussex Weald

Ed Miliband

Sitting MP

Ed Miliband

Doncaster North

Eleanor Stringer

Eleanor Stringer

Wimbledon

Elizabeth Carr-Ellis

Elizabeth Carr-Ellis

Angus and Perthshire Glens

Elizabeth McWilliams

Elizabeth McWilliams

Ely and East Cambridgeshire

Ellie Reeves

Sitting MP

Ellie Reeves

Lewisham West and East Dulwich

Elsie Blundell

Elsie Blundell

Heywood and Middleton North

Emily Darlington

Emily Darlington

Milton Keynes Central

Emily Thornberry

Sitting MP

Emily Thornberry

Islington South and Finsbury

Emma Foody

Emma Foody

Cramlington and Killingworth

Emma Hardy

Sitting MP

Emma Hardy

Kingston upon Hull West and Haltemprice

Emma Lewell-Buck

Sitting MP

Emma Lewell-Buck

South Shields

Ese Erheriene

Ese Erheriene

Woking

Eunice O'Dame

Eunice O'Dame

Kingston and Surbiton

Eva Kestner

Eva Kestner

Caithness, Sutherland and Easter Ross

Fabian Hamilton

Sitting MP

Fabian Hamilton

Leeds North East

Dr Faiza Shaheen

Dr Faiza Shaheen

Chingford and Woodford Green

Feryal Clark

Sitting MP

Feryal Clark

Enfield North

Fleur Anderson

Sitting MP

Fleur Anderson

Putney

Flo Eshalomi

Sitting MP

Flo Eshalomi

Vauxhall and Camberwell Green

Frank McNally

Frank McNally

Coatbridge and Bellshill

Fred Thomas

Fred Thomas

Plymouth Moor View

Dr Gareth Barrett

Dr Gareth Barrett

Brentwood and Ongar

Gareth Snell

Gareth Snell

Stoke-on-Trent Central

Gareth Thomas

Sitting MP

Gareth Thomas

Harrow West

Gen Kitchen

Sitting MP

Gen Kitchen

Wellingborough and Rushden

Rt Hon George Howarth

Sitting MP

Rt Hon George Howarth

Knowsley

Georgia Meadows

Georgia Meadows

Witney

Gerald Jones

Sitting MP

Gerald Jones

Merthyr Tydfil and Aberdare

Gill Furniss

Sitting MP

Gill Furniss

Sheffield Brightside and Hillsborough

Gill German

Gill German

Clwyd North

Gordon Mckee

Gordon Mckee

Glasgow South

Graeme Downie

Graeme Downie

Dunfermline and Dollar

Graham Stringer

Sitting MP

Graham Stringer

Blackley and Middleton South

Grahame Morris

Sitting MP

Grahame Morris

Easington

Gregor Poynton

Gregor Poynton

Livingston

Dr Gurpreet Padda

Dr Gurpreet Padda

Waveney Valley

Hajira  Piranie

Hajira Piranie

Harborough, Oadby and Wigston

Hal Hooberman

Hal Hooberman

Glastonbury and Somerton

Hamish  Maxwell

Hamish Maxwell

Argyll, Bute and South Lochaber

Hannah Dawson

Hannah Dawson

Winchester

Harpreet Uppal

Harpreet Uppal

Huddersfield

Heidi Alexander

Heidi Alexander

Swindon South

Helen Hayes

Sitting MP

Helen Hayes

Dulwich and West Norwood

Councillor Helen Whitehead

Councillor Helen Whitehead

Herne Bay and Sandwich

Helena Dollimore

Helena Dollimore

Hastings and Rye

Henry Tufnell

Henry Tufnell

Mid and South Pembrokeshire

Rt Hon Hilary Benn

Sitting MP

Rt Hon Hilary Benn

Leeds South

Holly Lynch

Sitting MP

Holly Lynch

Halifax

Hugo Pound

Hugo Pound

Tunbridge Wells

Iain Simpson

Iain Simpson

Broadland and Fakenham

Ian Byrne

Sitting MP

Ian Byrne

Liverpool West Derby

Ian Lavery

Sitting MP

Ian Lavery

Blyth and Ashington

Ian Mearns

Sitting MP

Ian Mearns

Gateshead Central and Whickham

Ian Murray

Sitting MP

Ian Murray

Edinburgh South

Ieuan Williams

Ieuan Williams

Ynys Mon

Imran Hussain

Sitting MP

Imran Hussain

Bradford East

Isabel Saxby

Isabel Saxby

Torridge and Tavistock

Jack Abbott

Jack Abbott

Ipswich

Jackie Jones

Jackie Jones

Ceredigion Preseli

Jacob  Cousens

Jacob Cousens

Newton Abbot

Jacob Collier

Jacob Collier

Burton and Uttoxeter

Jacqueline Brown

Jacqueline Brown

Stone, Great Wyrley and Penkridge

Jade Botterill

Jade Botterill

Ossett and Denby Dale

James Field

James Field

Horsham

James Frith

James Frith

Bury North

James Hynam

James Hynam

Moray West, Nairn and Strathspey

James Murray

Sitting MP

James Murray

Ealing North

James Naish

James Naish

Rushcliffe

James Wallace

James Wallace

Dumfries and Galloway

Janet Daby

Sitting MP

Janet Daby

Lewisham East

Jas Athwal

Jas Athwal

Ilford South

Jayne Kirkham

Jayne Kirkham

Truro and Falmouth

Dr Jeevun Sandher

Dr Jeevun Sandher

Loughborough

Jeff Smith

Sitting MP

Jeff Smith

Manchester Withington

Jen Craft

Jen Craft

Thurrock

Jennifer Gallagher

Jennifer Gallagher

North East Fife

Jenny Riddell-Carpenter

Jenny Riddell-Carpenter

Suffolk Coastal

Jess Asato

Jess Asato

Lowestoft

Jess McGuire

Jess McGuire

Gainsborough

Jess Phillips

Sitting MP

Jess Phillips

Birmingham Yardley

Jessica Morden

Sitting MP

Jessica Morden

Newport East

Jessica Toale

Jessica Toale

Bournemouth West

Jim Dickson

Jim Dickson

Dartford

Jim McMahon

Sitting MP

Jim McMahon

Oldham West, Chadderton and Royton

Jo Platt

Jo Platt

Leigh and Atherton

Jo Smith

Jo Smith

Maidenhead

Jo Stevens

Sitting MP

Jo Stevens

Cardiff East

Jo White

Jo White

Bassetlaw

Joanna Howard

Joanna Howard

Christchurch

Joanna Stallard

Joanna Stallard

Dwyfor Meirionnydd

Jodie Gosling

Jodie Gosling

Nuneaton

Joe Morris

Joe Morris

Hexham

Joe Powell

Joe Powell

Kensington and Bayswater

John Cryer

Sitting MP

John Cryer

Leyton and Wanstead

John Grady

John Grady

Glasgow East

John Grogan

John Grogan

Keighley and Ilkley

John Healey

Sitting MP

John Healey

Rawmarsh and Conisbrough

John McDonnell

Sitting MP

John McDonnell

Hayes and Harlington

John Slinger

John Slinger

Rugby

Rt. Hon John Spellar

Sitting MP

Rt. Hon John Spellar

Smethwick

Jon Pearce

Jon Pearce

High Peak

Jon Trickett

Sitting MP

Jon Trickett

Normanton and Hemsworth

Jonathan  Slater

Jonathan Slater

Louth and Horncastle

Jonathan Ashworth

Sitting MP

Jonathan Ashworth

Leicester South

Jonathan Barter

Jonathan Barter

Tiverton and Minehead

Jonathan Brash

Jonathan Brash

Hartlepool

Jonathan Hinder

Jonathan Hinder

Pendle and Clitheroe

Jonathan Reynolds

Sitting MP

Jonathan Reynolds

Stalybridge and Hyde

Josh  Fenton-Glynn

Josh Fenton-Glynn

Calder Valley

Josh Dean

Josh Dean

Hertford and Stortford

Josh MacAlister

Josh MacAlister

Whitehaven and Workington

Josh Newbury

Josh Newbury

Cannock Chase

Josh Tapper

Josh Tapper

Hertsmere

Jovan Owusu-Nepaul

Jovan Owusu-Nepaul

Clacton

Ju Owens

Ju Owens

Orpington

Judith Cummins

Sitting MP

Judith Cummins

Bradford South

Dr Julia Buckley

Dr Julia Buckley

Shrewsbury

Julie Elliott

Sitting MP

Julie Elliott

Sunderland Central

Julie Minns

Julie Minns

Carlisle

Juliet Campbell

Juliet Campbell

Broxtowe

Justin Madders

Sitting MP

Justin Madders

Ellesmere Port and Bromborough

Kanishka Narayan

Kanishka Narayan

Vale of Glamorgan

Karen Buck

Sitting MP

Karen Buck

Queens Park and Maida Vale

Karin Smyth

Sitting MP

Karin Smyth

Bristol South

Karl Turner

Sitting MP

Karl Turner

Kingston upon Hull East

Kate Blake

Kate Blake

West Aberdeenshire and Kincardine

Kate Hollern

Sitting MP

Kate Hollern

Blackburn

Kate Osborne

Sitting MP

Kate Osborne

Jarrow and Gateshead East

Katie White

Katie White

Leeds North West

Keir Cozens

Keir Cozens

Great Yarmouth

Keir Mather

Sitting MP

Keir Mather

Selby

Sir Keir Starmer KCB KC

Sitting MP

Sir Keir Starmer KCB KC

Holborn and St Pancras

Kelly Fowler

Kelly Fowler

Cheadle

Kerry McCarthy

Sitting MP

Kerry McCarthy

Bristol East

Kerry Postlewhite

Kerry Postlewhite

Melksham and Devizes

Kevan Jones

Sitting MP

Kevan Jones

North Durham

Kevin Bonavia

Kevin Bonavia

Stevenage

Kevin Brennan

Sitting MP

Kevin Brennan

Cardiff West

Kevin Craig

Kevin Craig

Central Suffolk and North Ipswich

Khalid Mahmood

Sitting MP

Khalid Mahmood

Birmingham Perry Barr

Kim Johnson

Sitting MP

Kim Johnson

Liverpool Riverside

Kim Leadbeater

Sitting MP

Kim Leadbeater

Spen Valley