Find your local Labour candidates

Total result 632

Alistair  Strathern

Alistair Strathern

Hitchin

Abena Oppong-Asare

Abena Oppong-Asare

Erith and Thamesmead

Abtisam Mohamed

Abtisam Mohamed

Sheffield Central

Adam Jogee

Adam Jogee

Newcastle-under-Lyme

Dr Adam Thompson

Dr Adam Thompson

Erewash

Afzal Khan

Afzal Khan

Manchester Rusholme

Al Carns

Al Carns

Birmingham Selly Oak

Alan Campbell

Alan Campbell

Tynemouth

Alan Gemmell

Alan Gemmell

Central Ayrshire

Alan Strickland

Alan Strickland

Newton Aycliffe and Spennymoor

Alastair Watson

Alastair Watson

Staffordshire Moorlands

Alex Baker

Alex Baker

Aldershot

Alex Ballinger

Alex Ballinger

Halesowen

Alex Barros-Curtis

Alex Barros-Curtis

Cardiff West

Dr Alex Bulat

Dr Alex Bulat

Huntingdon

Alex Davies-Jones

Alex Davies-Jones

Pontypridd

Alex Diner

Alex Diner

Harwich and North Essex

Alex Harrison

Alex Harrison

Basildon and Billericay

Alex Just

Alex Just

Farnham and Bordon

Alex Mayer

Alex Mayer

Dunstable and Leighton Buzzard

Alex McIntyre

Alex McIntyre

Gloucester

Alex Norris

Alex Norris

Nottingham North and Kimberley

Alex Sobel

Alex Sobel

Leeds Central and Headingley

Ms Alex Sufit

Ms Alex Sufit

South West Hertfordshire

Alexandra Fawbert

Alexandra Fawbert

Boston and Skegness

Ms Alice Macdonald

Ms Alice Macdonald

Norwich North

Alison Hume

Alison Hume

Scarborough and Whitby

Alison McGovern

Alison McGovern

Birkenhead

Alison Taylor

Alison Taylor

Paisley and Renfrewshire North

Dr Allison Gardner

Dr Allison Gardner

Stoke-on-Trent South

Amanda Hack

Amanda Hack

North West Leicestershire

Amanda Martin

Amanda Martin

Portsmouth North

Andrew Achilleos

Andrew Achilleos

Romford

Andrew Brown

Andrew Brown

Aberdeenshire North and Moray East

Andrew Cooper

Andrew Cooper

Mid Cheshire

Andrew Gwynne

Andrew Gwynne

Gorton and Denton

Andrew Lewin

Andrew Lewin

Welwyn Hatfield

Andrew Pakes

Andrew Pakes

Peterborough

Andrew Ranger

Andrew Ranger

Wrexham

Andrew Western

Andrew Western

Stretford and Urmston

Andy Fitchet

Andy Fitchet

North West Hampshire

Andy Macnae

Andy Macnae

Rossendale and Darwen

Andy McDonald

Andy McDonald

Middlesbrough and Thornaby East

Andy Slaughter

Andy Slaughter

Hammersmith and Chiswick

Angela Eagle

Angela Eagle

Wallasey

Angela Rayner

Angela Rayner

Ashton-under-Lyne

Angeliki Stogia

Angeliki Stogia

Chester South and Eddisbury

Dr Anna Dixon MBE

Dr Anna Dixon MBE

Shipley

Anna Gelderd

Anna Gelderd

South East Cornwall

Anna Mainwaring

Anna Mainwaring

North Cotswolds

Anna McMorrin

Anna McMorrin

Cardiff North

Anna Turley

Anna Turley

Redcar

Anneliese Dodds

Anneliese Dodds

Oxford East

Annelise Midgley

Annelise Midgley

Knowsley

Antonia Bance

Antonia Bance

Tipton and Wednesbury

Antonio Weiss

Antonio Weiss

Witney

Apsana Begum

Apsana Begum

Poplar and Limehouse

Ashley Dalton

Ashley Dalton

West Lancashire

Baggy Shanker

Baggy Shanker

Derby South

Bambos Charalambous

Bambos Charalambous

Southgate and Wood Green

Barry Gardiner

Barry Gardiner

Brent West

Bayo Alaba

Bayo Alaba

Southend East and Rochford

Beccy Cooper

Beccy Cooper

Worthing West

Becky Gittins

Becky Gittins

Clwyd East

Bell Ribeiro-Addy

Bell Ribeiro-Addy

Clapham and Brixton Hill

Ben Coleman

Ben Coleman

Chelsea and Fulham

Ben Cox

Ben Cox

East Grinstead and Uckfield

Ben Goldsborough

Ben Goldsborough

South Norfolk

Ben Pickles

Ben Pickles

Wetherby and Easingwold

Ben Taylor

Ben Taylor

Croydon South

Bill Esterson

Bill Esterson

Sefton Central

Blair McDougall

Blair McDougall

East Renfrewshire

Bradley Phillips

Bradley Phillips

North East Hampshire

Brenda Weston

Brenda Weston

Taunton and Wellington

Brian Leishman

Brian Leishman

Alloa and Grangemouth

Bridget Phillipson

Bridget Phillipson

Houghton and Sunderland South

Caitlin Stott

Caitlin Stott

Berwickshire, Roxburgh and Selkirk

Callum  Anderson

Callum Anderson

Buckingham and Bletchley

Calvin Bailey

Calvin Bailey

Leyton and Wanstead

Candice Johnson-Cole

Candice Johnson-Cole

Mid Dorset and North Poole

Carissma Griffiths

Carissma Griffiths

Mid Buckinghamshire

Carolyn Harris

Carolyn Harris

Neath and Swansea East

Cat Eccles

Cat Eccles

Stourbridge

Cat Price

Cat Price

Kenilworth and Southam

Cat Smith

Cat Smith

Lancaster and Wyre

Catherine Atkinson

Catherine Atkinson

Derby North

Catherine Deakin

Catherine Deakin

Broxbourne

Catherine Fookes

Catherine Fookes

Monmouthshire

Catherine McKinnell

Catherine McKinnell

Newcastle upon Tyne North

Catherine West

Catherine West

Hornsey and Friern Barnet

Cathy Cordiner-Achenbach

Cathy Cordiner-Achenbach

North Norfolk

Charlotte Nichols

Charlotte Nichols

Warrington North

Cheryl-Ann Cruickshank

Cheryl-Ann Cruickshank

Arbroath and Broughty Ferry

Chi Onwurah

Chi Onwurah

Newcastle upon Tyne Central and West

Chipiliro Kalebe-Nyamongo

Chipiliro Kalebe-Nyamongo

Droitwich and Evesham

Chris Bloore

Chris Bloore

Redditch

Sir Chris Bryant

Sir Chris Bryant

Rhondda and Ogmore

Chris Chilton

Chris Chilton

Chesham and Amersham

Chris Curtis

Chris Curtis

Milton Keynes North

Chris Elmore

Chris Elmore

Bridgend

Chris Evans

Chris Evans

Caerphilly

Chris Hinchcliff

Chris Hinchcliff

North East Hertfordshire

Chris Kane

Chris Kane

Stirling and Strathallan

Chris McDonald

Chris McDonald

Stockton North

Chris Murray

Chris Murray

Edinburgh East and Musselburgh

Chris Philipsborn

Chris Philipsborn

Arundel and South Downs

Chris Vince

Chris Vince

Harlow

Chris Ward

Chris Ward

Brighton Kemptown and Peacehaven

Chris Webb

Chris Webb

Blackpool South

Chrishni Reshekaron

Chrishni Reshekaron

Sutton and Cheam

Christian Wakeford

Christian Wakeford

Bury South

Christie Lambert

Christie Lambert

Romsey and Southampton North

Christine Bayliss

Christine Bayliss

Bexhill and Battle

Christopher Wongsosaputro

Christopher Wongsosaputro

Torbay

Claire Hazelgrove

Claire Hazelgrove

Filton and Bradley Stoke

Claire Hughes

Claire Hughes

Bangor Aberconwy

Claire Tighe

Claire Tighe

Spelthorne

Claire Vibert

Claire Vibert

Hazel Grove

Clare Walsh

Clare Walsh

Bognor Regis and Littlehampton

Clive Betts

Clive Betts

Sheffield South East

Clive Efford

Clive Efford

Eltham and Chislehurst

Clive Lewis

Clive Lewis

Norwich South

Connor Naismith

Connor Naismith

Crewe and Nantwich

Connor Rand

Connor Rand

Altrincham and Sale West

Conor Savage

Conor Savage

Orkney and Shetland

Conrad Whitcroft

Conrad Whitcroft

Harrogate and Knaresborough

Damien Egan

Damien Egan

Bristol North East

Damola Animashaun

Damola Animashaun

Tewkesbury

Dan Aldridge

Dan Aldridge

Weston-super-Mare

Dan Bewley

Dan Bewley

Bath

Dan Carden

Dan Carden

Liverpool Walton

Dan Jarvis

Dan Jarvis

Barnsley North

Dan Norris

Dan Norris

North East Somerset and Hanham

Dan Tomlinson

Dan Tomlinson

Chipping Barnet

Daniel Coleman

Daniel Coleman

Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale

Daniel Francis

Daniel Francis

Bexleyheath and Crayford

Daniel Shearer

Daniel Shearer

Eastleigh

Daniel Steel

Daniel Steel

South Devon

Daniel Zeichner

Daniel Zeichner

Cambridge

Danny Beales

Danny Beales

Uxbridge and South Ruislip

Danny Sweeney

Danny Sweeney

Lewes

Darren Jones

Darren Jones

Bristol North West

Dr Darren Paffey

Dr Darren Paffey

Southampton Itchen

Dave Rowntree

Dave Rowntree

Mid Sussex

David Baines

David Baines

St Helens North

David Burton-Sampson

David Burton-Sampson

Southend West and Leigh

David Lammy

David Lammy

Tottenham

David Pinto-Duschinsky

David Pinto-Duschinsky

Hendon

David Robertson

David Robertson

Lichfield

David Smith

David Smith

North Northumberland

David Taylor

David Taylor

Hemel Hempstead

David Williams

David Williams

Stoke-on-Trent North

Dawn Butler

Dawn Butler

Brent East

Debbie Abrahams

Debbie Abrahams

Oldham East and Saddleworth

Deirdre Costigan

Deirdre Costigan

Ealing Southall

Deirdre Fox

Deirdre Fox

Solihull West and Shirley

Denise Scott-Mcdonald

Denise Scott-Mcdonald

Sevenoaks

Derek Twigg

Derek Twigg

Widnes and Halewood

Devina Paul

Devina Paul

Hamble Valley

Dame Diana Johnson

Dame Diana Johnson

Kingston upon Hull North and Cottingham

Diane Abbott

Diane Abbott

Hackney North and Stoke Newington

Dipesh Patel

Dipesh Patel

Sussex Weald

Donna Lumsden

Donna Lumsden

West Dorset

Douglas Alexander

Douglas Alexander

Lothian East

Douglas McAllister

Douglas McAllister

West Dunbartonshire

Ed Miliband

Ed Miliband

Doncaster North

Edward Batterbury

Edward Batterbury

Gosport

Edward Jones

Edward Jones

Old Bexley and Sidcup

Elaine Stewart

Elaine Stewart

Ayr, Carrick and Cumnock

Eleanor Stringer

Eleanor Stringer

Wimbledon

Elizabeth Bell

Elizabeth Bell

Newbury

Elizabeth Carr-Ellis

Elizabeth Carr-Ellis

Angus and Perthshire Glens

Elizabeth McWilliams

Elizabeth McWilliams

Ely and East Cambridgeshire

Ellie Reeves

Ellie Reeves

Lewisham West and East Dulwich

Elsie Blundell

Elsie Blundell

Heywood and Middleton North

Cllr Emily Brothers

Cllr Emily Brothers

Isle of Wight East

Emily Darlington

Emily Darlington

Milton Keynes Central

Emily Thornberry

Emily Thornberry

Islington South and Finsbury

Emma Bishton

Emma Bishton

South Suffolk

Emma Foody

Emma Foody

Cramlington and Killingworth

Emma Hardy

Emma Hardy

Kingston upon Hull West and Haltemprice

Emma Lewell-Buck

Emma Lewell-Buck

South Shields

Emma Reynolds

Emma Reynolds

Wycombe

Ese Erheriene

Ese Erheriene

Woking

Euan Stainbank

Euan Stainbank

Falkirk

Eunice O'Dame

Eunice O'Dame

Kingston and Surbiton

Eva Kestner

Eva Kestner

Caithness, Sutherland and Easter Ross

Evelyn Akoto

Evelyn Akoto

South West Wiltshire

Fabian Hamilton

Fabian Hamilton

Leeds North East

Feryal Clark

Feryal Clark

Enfield North

Filson Ali

Filson Ali

St Ives

Fleur Anderson

Fleur Anderson

Putney

Flo Eshalomi

Flo Eshalomi

Vauxhall and Camberwell Green

Frank McNally

Frank McNally

Coatbridge and Bellshill

Fred Thomas

Fred Thomas

Plymouth Moor View

Dr Gareth Barrett

Dr Gareth Barrett

Brentwood and Ongar

Gareth Snell

Gareth Snell

Stoke-on-Trent Central

Gareth Thomas

Gareth Thomas

Harrow West

Gemma Furnivall

Gemma Furnivall

Fareham and Waterlooville

Gen Kitchen

Gen Kitchen

Wellingborough and Rushden

Georgia Gould

Georgia Gould

Queens Park and Maida Vale

Gerald Jones

Gerald Jones

Merthyr Tydfil and Aberdare

Gill Furniss

Gill Furniss

Sheffield Brightside and Hillsborough

Gill German

Gill German

Clwyd North

Gordon Mckee

Gordon Mckee

Glasgow South

Graeme Downie

Graeme Downie

Dunfermline and Dollar

Graham Cox

Graham Cox

Perth and Kinross-shire

Graham Stringer

Graham Stringer

Blackley and Middleton South

Grahame Morris

Grahame Morris

Easington

Gregor Poynton

Gregor Poynton

Livingston

Gurinder Singh Josan

Gurinder Singh Josan

Smethwick

Dr Gurpreet Padda

Dr Gurpreet Padda

Waveney Valley

Hajira  Piranie

Hajira Piranie

Harborough, Oadby and Wigston

Hal Hooberman

Hal Hooberman

Glastonbury and Somerton

Hamish  Maxwell

Hamish Maxwell

Argyll, Bute and South Lochaber

Hamish Falconer

Hamish Falconer

Lincoln

Hanif Khan

Hanif Khan

Sleaford and North Hykeham

Hannah Dawson

Hannah Dawson

Winchester

Harpreet Uppal

Harpreet Uppal

Huddersfield

Heather Iqbal

Heather Iqbal

Dewsbury and Batley

Heidi Alexander

Heidi Alexander

Swindon South

Helen Dallimore

Helen Dallimore

Exmouth and Exeter East

Helen Hayes

Helen Hayes

Dulwich and West Norwood

Councillor Helen Whitehead

Councillor Helen Whitehead

Herne Bay and Sandwich

Helena Dollimore

Helena Dollimore

Hastings and Rye

Henry Tufnell

Henry Tufnell

Mid and South Pembrokeshire

Hersh Thaker

Hersh Thaker

Carshalton and Wallington

Rt Hon Hilary Benn

Rt Hon Hilary Benn

Leeds South

Hugo Pound

Hugo Pound

Tunbridge Wells

Iain Simpson

Iain Simpson

Broadland and Fakenham

Ian Byrne

Ian Byrne

Liverpool West Derby

Ian Lavery

Ian Lavery

Blyth and Ashington

Ian Murray

Ian Murray

Edinburgh South

Ieuan Williams

Ieuan Williams

Ynys Mon

Imogen Walker

Imogen Walker

Hamilton and Clyde Valley

Imran Hussain

Imran Hussain

Bradford East

Irene Campbell

Irene Campbell

North Ayrshire and Arran

Isabel Saxby

Isabel Saxby

Torridge and Tavistock

Issy Waite

Issy Waite

North West Essex

Jack Abbott

Jack Abbott

Ipswich

Jack Ferguson

Jack Ferguson

South Basildon and East Thurrock

Jackie Jones

Jackie Jones

Ceredigion Preseli

Jacob  Cousens

Jacob Cousens

Newton Abbot

Jacob Collier

Jacob Collier

Burton and Uttoxeter

Jacqueline Brown

Jacqueline Brown

Stone, Great Wyrley and Penkridge

Jade Botterill

Jade Botterill

Ossett and Denby Dale

Jake Bonetta

Jake Bonetta

Honiton and Sidmouth

Jake Richards

Jake Richards

Rother Valley

James Coldwell

James Coldwell

North Dorset

James Field

James Field

Horsham

James Frith

James Frith

Bury North

James Hedges

James Hedges

Rayleigh and Wickford

James Hynam

James Hynam

Moray West, Nairn and Strathspey

James Murray

James Murray

Ealing North

James Naish

James Naish

Rushcliffe

James Wallace

James Wallace

Dumfries and Galloway

James Walsh

James Walsh

Godalming and Ash

Janet Daby

Janet Daby

Lewisham East

Jas Athwal

Jas Athwal

Ilford South

Javeira Hussain

Javeira Hussain

North East Cambridgeshire

Jayne Kirkham

Jayne Kirkham

Truro and Falmouth

Dr Jeevun Sandher

Dr Jeevun Sandher

Loughborough

Jeff Smith

Jeff Smith

Manchester Withington

Jen Craft

Jen Craft

Thurrock

Jennifer Gallagher

Jennifer Gallagher

North East Fife

Jenny Riddell-Carpenter

Jenny Riddell-Carpenter

Suffolk Coastal

Jess Asato

Jess Asato

Lowestoft

Jess McGuire

Jess McGuire