Total result 632
Sitting MP
Alistair Strathern
Hitchin
Abena Oppong-Asare
Erith and Thamesmead
Abtisam Mohamed
Sheffield Central
Adam Jogee
Newcastle-under-Lyme
Dr Adam Thompson
Erewash
Alan Campbell
Tynemouth
Alan Gemmell
Central Ayrshire
Alan Strickland
Newton Aycliffe and Spennymoor
Alex Aitken
Birmingham Northfield
Alex Baker
Aldershot
Alex Ballinger
Halesowen
Dr Alex Bulat
Huntingdon
Alex Davies-Jones
Pontypridd
Alex Diner
Harwich and North Essex
Alex Just
Farnham and Bordon
Alex McIntyre
Gloucester
Alex Norris
Nottingham North and Kimberley
Alex Sobel
Leeds Central and Headingley
Ms Alex Sufit
South West Hertfordshire
Ms Alice Macdonald
Norwich North
Alison Hume
Scarborough and Whitby
Alison McGovern
Birkenhead
Alison Taylor
Paisley and Renfrewshire North
Dr Allison Gardner
Stoke-on-Trent South
Amanda Martin
Portsmouth North
Andrew Cooper
Mid Cheshire
Andrew Gwynne
Gorton and Denton
Andrew Lewin
Welwyn Hatfield
Andrew Pakes
Peterborough
Andrew Ranger
Wrexham
Andrew Western
Stretford and Urmston
Andy Fitchet
North West Hampshire
Andy Macnae
Rossendale and Darwen
Andy Slaughter
Hammersmith and Chiswick
Angela Eagle
Wallasey
Angela Rayner
Ashton-under-Lyne
Dr Anna Dixon MBE
Shipley
Anna Mainwaring
North Cotswolds
Anna McMorrin
Cardiff North
Anna Turley
Redcar
Anneliese Dodds
Oxford East
Apsana Begum
Poplar and Limehouse
Ashley Dalton
West Lancashire
Barbara Keeley
Worsley and Eccles
Barry Gardiner
Brent West
Bayo Alaba
Southend East and Rochford
Beccy Cooper
Worthing West
Becky Gittins
Clwyd East
Bell Ribeiro-Addy
Clapham and Brixton Hill
Ben Coleman
Chelsea and Fulham
Ben Cox
East Grinstead and Uckfield
Ben Taylor
Croydon South
Bill Esterson
Sefton Central
Bridget Phillipson
Houghton and Sunderland South
Caitlin Stott
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
Callum Anderson
Buckingham and Bletchley
Candice Johnson-Cole
Mid Dorset and North Poole
Cat Eccles
Stourbridge
Cat Smith
Lancaster and Wyre
Catherine Atkinson
Derby North
Catherine Deakin
Broxbourne
Catherine Fookes
Monmouthshire
Catherine McKinnell
Newcastle upon Tyne North
Catherine West
Hornsey and Friern Barnet
Charlotte Nichols
Warrington North
Chi Onwurah
Newcastle upon Tyne Central and West
Sir Chris Bryant
Rhondda and Ogmore
Chris Curtis
Milton Keynes North
Chris Elmore
Bridgend
Chris Evans
Caerphilly
Chris McDonald
Stockton North
Chris Philipsborn
Arundel and South Downs
Chris Vince
Harlow
Chris Webb
Blackpool South
Christian Wakeford
Bury South
Christie Lambert
Romsey and Southampton North
Christopher Murray
Edinburgh East and Musselburgh
Claire Hazelgrove
Filton and Bradley Stoke
Claire Hughes
Bangor Aberconwy
Claire Vibert
Hazel Grove
Clare Walsh
Bognor Regis and Littlehampton
Clive Betts
Sheffield South East
Clive Efford
Eltham and Chislehurst
Clive Lewis
Norwich South
Connor Naismith
Crewe and Nantwich
Conor Savage
Orkney and Shetland
Damien Egan
Bristol North East
Damola Animashaun
Tewkesbury
Dan Aldridge
Weston-super-Mare
Dan Carden
Liverpool Walton
Dan Jarvis
Barnsley North
Dan Tomlinson
Chipping Barnet
Daniel Coleman
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
Daniel Shearer
Eastleigh
Daniel Zeichner
Cambridge
Danny Beales
Uxbridge and South Ruislip
Danny Sweeney
Lewes
Darren Jones
Bristol North West
Darren Paffey
Southampton Itchen
Darren Rodwell
Barking
Dave Rowntree
Mid Sussex
David Lammy
Tottenham
David Pinto-Duschinsky
Hendon
David Taylor
Hemel Hempstead
David Williams
Stoke-on-Trent North
Dawn Butler
Brent East
Debbie Abrahams
Oldham East and Saddleworth
Denise Scott-Mcdonald
Sevenoaks
Derek Twigg
Widnes and Halewood
Devina Paul
Hamble Valley
Dame Diana Johnson
Kingston upon Hull North and Cottingham
Ed Miliband
Doncaster North
Eleanor Stringer
Wimbledon
Elizabeth Carr-Ellis
Angus and Perthshire Glens
Elizabeth McWilliams
Ely and East Cambridgeshire
Ellie Reeves
Lewisham West and East Dulwich
Elsie Blundell
Heywood and Middleton North
Emily Darlington
Milton Keynes Central
Emily Thornberry
Islington South and Finsbury
Emma Foody
Cramlington and Killingworth
Emma Hardy
Kingston upon Hull West and Haltemprice
Emma Lewell-Buck
South Shields
Ese Erheriene
Woking
Eva Kestner
Caithness, Sutherland and Easter Ross
Fabian Hamilton
Leeds North East
Dr Faiza Shaheen
Chingford and Woodford Green
Feryal Clark
Enfield North
Fleur Anderson
Putney
Flo Eshalomi
Vauxhall and Camberwell Green
Frank McNally
Coatbridge and Bellshill
Fred Thomas
Plymouth Moor View
Dr Gareth Barrett
Brentwood and Ongar
Gareth Snell
Stoke-on-Trent Central
Gareth Thomas
Harrow West
Gen Kitchen
Wellingborough and Rushden
Rt Hon George Howarth
Knowsley
Georgia Meadows
Witney
Gerald Jones
Merthyr Tydfil and Aberdare
Gill Furniss
Sheffield Brightside and Hillsborough
Gill German
Clwyd North
Gordon Mckee
Glasgow South
Graeme Downie
Dunfermline and Dollar
Graham Stringer
Blackley and Middleton South
Grahame Morris
Easington
Gregor Poynton
Livingston
Dr Gurpreet Padda
Waveney Valley
Hajira Piranie
Harborough, Oadby and Wigston
Hal Hooberman
Glastonbury and Somerton
Hamish Maxwell
Argyll, Bute and South Lochaber
Hannah Dawson
Winchester
Harpreet Uppal
Huddersfield
Heidi Alexander
Swindon South
Helen Hayes
Dulwich and West Norwood
Councillor Helen Whitehead
Herne Bay and Sandwich
Helena Dollimore
Hastings and Rye
Henry Tufnell
Mid and South Pembrokeshire
Rt Hon Hilary Benn
Leeds South
Holly Lynch
Halifax
Hugo Pound
Tunbridge Wells
Iain Simpson
Broadland and Fakenham
Ian Byrne
Liverpool West Derby
Ian Lavery
Blyth and Ashington
Ian Mearns
Gateshead Central and Whickham
Ian Murray
Edinburgh South
Ieuan Williams
Ynys Mon
Imran Hussain
Bradford East
Isabel Saxby
Torridge and Tavistock
Jack Abbott
Ipswich
Jackie Jones
Ceredigion Preseli
Jacob Cousens
Newton Abbot
Jacob Collier
Burton and Uttoxeter
Jacqueline Brown
Stone, Great Wyrley and Penkridge
Jade Botterill
Ossett and Denby Dale
James Field
Horsham
James Frith
Bury North
James Hynam
Moray West, Nairn and Strathspey
James Murray
Ealing North
James Naish
Rushcliffe
Janet Daby
Lewisham East
Jas Athwal
Ilford South
Jayne Kirkham
Truro and Falmouth
Dr Jeevun Sandher
Loughborough
Jeff Smith
Manchester Withington
Jen Craft
Thurrock
Jennifer Gallagher
North East Fife
Jenny Riddell-Carpenter
Suffolk Coastal
Jess Asato
Lowestoft
Jess McGuire
Gainsborough
Jess Phillips
Birmingham Yardley
Jessica Morden
Newport East
Jessica Toale
Bournemouth West
Jim McMahon
Oldham West, Chadderton and Royton
Jo Platt
Leigh and Atherton
Jo Smith
Maidenhead
Jo Stevens
Cardiff East
Jo White
Bassetlaw
Joanna Stallard
Dwyfor Meirionnydd
Joe Morris
Hexham
Joe Powell
Kensington and Bayswater
John Cryer
Leyton and Wanstead
John Grady
Glasgow East
John Grogan
Keighley and Ilkley
John Healey
Rawmarsh and Conisbrough
John McDonnell
Hayes and Harlington
John Slinger
Rugby
Rt. Hon John Spellar
Smethwick
Jon Pearce
High Peak
Jon Trickett
Normanton and Hemsworth
Jonathan Slater
Louth and Horncastle
Jonathan Ashworth
Leicester South
Jonathan Barter
Tiverton and Minehead
Jonathan Brash
Hartlepool
Jonathan Hinder
Pendle and Clitheroe
Jonathan Reynolds
Stalybridge and Hyde
Josh Dean
Hertford and Stortford
Josh MacAlister
Whitehaven and Workington
Josh Newbury
Cannock Chase
Ju Owens
Orpington
Judith Cummins
Bradford South
Dr Julia Buckley
Shrewsbury
Julie Elliott
Sunderland Central
Julie Minns
Carlisle
Juliet Campbell
Broxtowe
Justin Madders
Ellesmere Port and Bromborough
Kanishka Narayan
Vale of Glamorgan
Karen Buck
Queens Park and Maida Vale
Karin Smyth
Bristol South
Karl Turner
Kingston upon Hull East
Kate Blake
West Aberdeenshire and Kincardine
Kate Hollern
Blackburn
Kate Osborne
Jarrow and Gateshead East
Katie White
Leeds North West
Keir Cozens
Great Yarmouth
Keir Mather
Selby
Sir Keir Starmer KCB KC
Holborn and St Pancras
Kelly Fowler
Cheadle
Kerry McCarthy
Bristol East
Kerry Postlewhite
Melksham and Devizes
Kevan Jones
North Durham
Kevin Bonavia
Stevenage
Kevin Brennan
Cardiff West
Kevin Craig
Central Suffolk and North Ipswich
Khalid Mahmood
Birmingham Perry Barr
Kim Johnson
Liverpool Riverside
Kim Leadbeater
Spen Valley
Kirith Entwistle
Bolton North East
Kirsteen Sullivan
Bathgate and Linlithgow
Kirsty McNeill
Midlothian
Laura Coryton MBE
Richmond Park
Laura Kyrke-Smith
Aylesbury
Lauren Edwards
Rochester and Strood
Dr Lauren Sullivan
Gravesham
Lee Barron
Corby and East Northamptonshire
Lee Pitcher
Doncaster East and the Isle of Axholme
Leigh Ingham
Stafford
Leigh Redman
Bridgwater
Lilian Greenwood
Nottingham South
Lillian Jones
Kilmarnock and Loudoun
Lisa Banes
Thirsk and Malton
Lisa Nandy
Wigan
Liz Kendall
Leicester West
Liz Twist
Blaydon and Consett
Lizzi Collinge
Morecambe and Lunesdale
Lloyd Hatton
South Dorset
Lloyd Russell-Moyle
Brighton Kemptown and Peacehaven
Lola McEvoy
Darlington
Lorna Dougall
Mid Dunbartonshire
Lorraine Beavers
Blackpool North and Fleetwood
Louise Haigh
Sheffield Heeley
Lucy Powell
Manchester Central
Lucy Rigby
Northampton North
Lucy Sims
East Hampshire
Luke Murphy
Basingstoke
Luke Charters
York Outer
Luke Myer
Middlesbrough South and East Cleveland
Luke Pollard
Plymouth Sutton and Devonport
Lyn Brown
Stratford and Bow
Margaret Mullane
Dagenham and Rainham
Maria Eagle
Liverpool Garston
Marie Rimmer
St Helens South and Whiston
Marie Tidball
Penistone and Stocksbridge
Mark Hendrick
Preston
Mark Sewards
Leeds South West and Morley
Mark Tami
Alyn and Deeside
Marsha de Cordova
Battersea
Martha O'Neil
Caerfyrddin
Mr Martin Rhodes
Glasgow North
Martin McCluskey
Inverclyde and Renfrewshire West
Mary Creagh CBE
Coventry East
Mary Foy
City of Durham
Matt Rodda
Reading Central
Mr Matt Turmaine
Watford
Matt Western
Warwick and Leamington
Matthew Dorrance
Brecon, Radnor and Cwm Tawe
Matthew Patrick
Wirral West
Matthew Pennycook
Greenwich and Woolwich
Matthew Wright
Braintree
Maureen Burke
Glasgow North East
Maureen Cleator
Maidstone and Malling
Meg Hillier
Hackney South and Shoreditch
Mel Dawkins
Faversham and Mid Kent
Melanie Onn
Great Grimsby and Cleethorpes
Miatta Fahnbulleh
Peckham
Michael Davidson
Edinburgh West
Michael Payne
Gedling
Michael Shanks
Rutherglen
Michelle Scrogham
Barrow and Furness
Mike Amesbury
Runcorn and Helsby
Mike Kane
Wythenshawe and Sale East
Mike Reader
Northampton South
Mike Tapp
Dover and Deal
Mohammad Yasin
Bedford
Nadia Burrell
Dorking and Horley
Nadia Whittome
Nottingham East
Natasha Irons
Croydon East
Naushabah Khan
Gillingham and Rainham
Navendu Mishra
Stockport
Naz Shah
Bradford West
Neil Coyle
Bermondsey and Old Southwark
Neil Duncan-Jordan
Poole
Nia Griffith
Llanelli
Nic Dakin
Scunthorpe
Nick Smith
Blaenau Gwent and Rhymney
Nick Thomas-Symonds
Torfaen
Noah Law
St Austell and Newquay
Oliver Ryan
Burnley
Olivia Bailey
Reading West and Mid Berkshire
Olivia Blake
Sheffield Hallam
Pam Cox
Colchester
Pat McFadden
Wolverhampton South East
Patrick Hurley
Southport
Paul Davies
Colne Valley
Paul Foster
South Ribble
Paul Hilliar
South Holland and The Deepings
Paula Barker
Liverpool Wavertree
Paulette Hamilton
Birmingham Erdington
Pavitar Kaur Mann
Windsor
Perran Moon
Camborne and Redruth
Peter Dowd
Bootle
Peter Kyle
Hove and Portslade
Peter Lamb
Crawley
Phil Brickell
Bolton West
Pippa Smith
Westmorland and Lonsdale
Polly Billington
East Thanet
Preet Kaur Gill
Birmingham Edgbaston
Primesh Patel
Harrow East
Rachael Maskell
York Central
Rachel Blake
Cities of London and Westminster
Rachel Hopkins
Luton South and South Bedfordshire
Rachel Reeves
Leeds West and Pudsey
Rachel Taylor
North Warwickshire and Bedworth
Rajesh Agrawal
Leicester East
Rebecca Long Bailey
Salford
Rebecca Pawley
Hinckley and Bosworth
Richard Burgon
Leeds East
Richard McCready
Dundee Central
Richard Parry
Chelmsford
Richard Quigley
Isle of Wight West
Rob Logan
Thornbury and Yate
Rob Newman
East Wiltshire
Mrs Robyn Harris
North Cornwall
Rosalind Doré
Epping Forest
Dr Rosena Allin-Khan
Tooting
Rosie Duffield
Canterbury
Rufia Ashraf
South Northamptonshire
Dr Rupa Huq
Ealing Central and Acton
Rushanara Ali
Bethnal Green and Stepney
Ruth Cadbury
Brentford and Isleworth
Ruth Jones
Newport West and Islwyn
Ryan Jude
Tatton
Sally Benton
Kingswinford and South Staffordshire
Dr Sally Johnston
New Forest West
Sam Rushworth
Bishop Auckland
Samantha Dixon
Chester North and Neston
Samantha Niblett
South Derbyshire
Sarah Champion
Rotherham
Sarah Coombes
West Bromwich
Sarah Hall
Warrington South
Sarah Jones
Croydon West
Sarah Owen
Luton North
Seema Malhotra
Feltham and Heston
Seyi Agboola
Stratford-on-Avon
Shabana Mahmood
Birmingham Ladywood
Sharon Hodgson
Washington and Gateshead South
Shaun Davies
Telford
Simon Lightwood
Wakefield and Rothwell
Dr Simon Opher MBE
Stroud
Sojan Joseph
Ashford
Stefanie Harvey
Havant
Stella Creasy
Walthamstow
Stephanie Peacock
Barnsley South
Stephen Doughty
Cardiff South and Penarth
Stephen Kinnock
Aberafan Maesteg
Stephen Morgan
Portsmouth South
Sir Stephen Timms
East Ham
Stephen Witherden
Montgomeryshire and Glyndwr
Steve McCabe
Birmingham Selly Oak
Steve Race
Exeter
Steve Reed
Streatham and Croydon North
Steve Yemm
Mansfield
Sureena Brackenbridge
Wolverhampton North East
Tahir Ali
Birmingham Hall Green and Moseley
Taiwo Owatemi
Coventry North West
Terry Jermy
South West Norfolk
Thangam Debbonaire
Bristol Central
Toby Perkins
Chesterfield
Tom Gray
Brighton Pavilion
Tom Collins
Worcester
Mr Tom Hayes
Bournemouth East
Tom Rutland
East Worthing and Shoreham
Tonia Antoniazzi
Gower
Torcuil Crichton
Na h-Eileanan An Iar
Tracy Gilbert
Edinburgh North and Leith
Tulip Siddiq
Hampstead and Highgate
Valerie Vaz
Walsall and Bloxwich
Veronica Oakeshott
Bicester and Woodstock
Vicky Foxcroft
Lewisham North
Virendra Sharma
Ealing Southall
Wes Streeting
Ilford North
Will Stone
Swindon North
Yasmin Qureshi
Bolton South and Walkden
Yoel Gordon
Esher and Walton
Yuan Yang
Earley and Woodley
Yvette Cooper
Pontefract, Castleford and Knottingley
Yvonne Fovargue
Makerfield
Zarah Sultana
Coventry South
Zoë Billingham
South Cotswolds
Currently no Labour candidate
Aberdeen North
Aberdeen South
Aberdeenshire North and Moray East
Airdrie and Shotts
Aldridge-Brownhills
Alloa and Grangemouth
Altrincham and Sale West
Amber Valley
Arbroath and Broughty Ferry
Ashfield
Ayr, Carrick and Cumnock
Banbury
Basildon and Billericay
Bath
Beaconsfield
Beckenham and Penge
Beverley and Holderness
Bexhill and Battle
Bexleyheath and Crayford
Birmingham Hodge Hill and Solihull North
Bolsover
Boston and Skegness
Bracknell
Bridlington and The Wolds
Brigg and Immingham
Bromley and Biggin Hill
Bromsgrove
Bury St Edmunds and Stowmarket
Calder Valley
Carshalton and Wallington
Castle Point
Central Devon
Chatham and Aylesford
Cheltenham
Chesham and Amersham
Chester South and Eddisbury
Chichester
Chippenham
Chorley
Christchurch
Clacton
Congleton
Cowdenbeath and Kirkcaldy
Cumbernauld and Kirkintilloch
Dartford
Daventry
Derby South
Derbyshire Dales
Dewsbury and Batley
Didcot and Wantage
Doncaster Central
Droitwich and Evesham
Dudley
Dumfries and Galloway
Dunstable and Leighton Buzzard
East Kilbride and Strathaven
East Renfrewshire
East Surrey
Eastbourne
Edinburgh South West
Edmonton and Winchmore Hill
Epsom and Ewell
Exmouth and Exeter East
Falkirk
Fareham and Waterlooville
Finchley and Golders Green
Folkestone and Hythe
Forest of Dean
Frome and East Somerset
Fylde
Glasgow South West
Glasgow West
Glenrothes and Mid Fife
Godalming and Ash
Goole and Pocklington
Gordon and Buchan
Gosport
Grantham and Bourne
Guildford
Hackney North and Stoke Newington
Hamilton and Clyde Valley
Harpenden and Berkhamsted
Harrogate and Knaresborough
Henley and Thame
Hereford and South Herefordshire
Hertsmere
Honiton and Sidmouth
Hornchurch and Upminster
Hyndburn
Inverness, Skye and West Ross-shire
Isle of Wight East
Islington North
Kenilworth and Southam
Kettering
Kingston and Surbiton
Lichfield
Lincoln
Lothian East
Macclesfield
Maldon
Manchester Rusholme
Melton and Syston
Meriden and Solihull East
Mid Bedfordshire
Mid Buckinghamshire
Mid Derbyshire
Mid Leicestershire
Mid Norfolk
Middlesbrough and Thornaby East
Mitcham and Morden
Motherwell, Wishaw and Carluke
Neath and Swansea East
New Forest East
Newark
Newbury
Newcastle upon Tyne East and Wallsend
North Ayrshire and Arran
North Bedfordshire
North Devon
North Dorset
North East Cambridgeshire
North East Derbyshire
North East Hampshire
North East Hertfordshire
North East Somerset and Hanham
North Herefordshire
North Norfolk
North Northumberland
North Shropshire
North Somerset
North West Cambridgeshire
North West Essex
North West Leicestershire
North West Norfolk
Nuneaton
Old Bexley and Sidcup
Oxford West and Abingdon
Paisley and Renfrewshire South
Penrith and Solway
Perth and Kinross-shire
Rayleigh and Wickford
Redditch
Reigate
Ribble Valley
Richmond and Northallerton
Rochdale
Romford
Rother Valley
Ruislip, Northwood and Pinner
Runnymede and Weybridge
Rutland and Stamford
Salisbury
Sherwood Forest
Sittingbourne and Sheppey
Skipton and Ripon
Sleaford and North Hykeham
Slough
Solihull West and Shirley
South Basildon and East Thurrock
South Cambridgeshire
South Devon
South East Cornwall
South Leicestershire
South Norfolk
South Shropshire
South Suffolk
South West Devon
South West Wiltshire
Southampton Test
Southend West and Leigh
Southgate and Wood Green
Spelthorne
St Albans
St Helens North
St Ives
St Neots and Mid Cambridgeshire
Staffordshire Moorlands
Stirling and Strathallan
Stockton West
Surrey Heath
Sussex Weald
Sutton and Cheam
Sutton Coldfield
Swansea West
Tamworth
Taunton and Wellington
The Wrekin
Tipton and Wednesbury
Tonbridge
Torbay
Twickenham
Weald of Kent
Wells and Mendip Hills
West Dorset
West Dunbartonshire
West Ham and Beckton
West Suffolk
West Worcestershire
Wetherby and Easingwold
Witham
Wokingham
Wolverhampton West
Wycombe
Wyre Forest
Yeovil